20 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< октомври >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

20 октомври е 293-иот ден во годината според григоријанскиот календар (294-и во престапна година). Остануваат 72 денови до крајот на годината.

Настани:

1728  Во Копенхаген избувнал голем пожар, опожарувајќи го поголемиот дел од градот.
1803  Сенатот на САД го ратификувал договорот со Франција за купување на големата територија околу сливот на реката Мисисипи наречена Луизијана. Со овој договор, САД речиси ја удвоиле својата дотогашна територија.
1865  Отава станала новата престолнина на Канада.
1941  Втора Светска војна: Пред силната офанзива на германските армии, советската влада прогласи опсадна состојба во Москва и мина во Кујбишев. Тоа беше најкритичниот момент во текот на нападот на нацистичките трупи врз главниот советски град, но подоцна, по успешната контраофанзива на Црвената армија, дојде до пресврт.
1944  Втора светска војна: Ослободен градот Белград
1945  Жените во Франција добиле право на глас
1949  Југославија била избрана за постојанен член на Советот за безбедност при ООН
1973  Англиската кралица Елизабета II официјално ја отворила Сиднејската опера
1994  Амбасадорот на Република Македонија во Руската федерација, Гане Тодоровски, на свечената церемонија во Кремљ, му ги предаде акредитивите на претседателот Елцин. „Не се разочаравме што ве признавме под името Македонија“, изјави Елцин.
2001  Протести низ француските градови против зависноста од нуклеарна енергија.

Родени:

1864  Алексо Поројлијата, македонски револуционер.
1875  Димо Хаџи Димов — македонски револуционер.
1915  Мирче Ацевнароден херој на Македонија.
1915  Антон Попов — македонски револуционер, публицист, писател, познат комунистички активист и учесник во илегалниот отпор против фашистичкиот режим во Бугарија.
1966  Абу Мусаб Ал Заркави — член на Ал-Каеда.
1992  Матија Де Шиљо — италијански фудбалер.

Починале:

1940  Гунар Асплунд — шведски архитект.
1994  Берт Ланкастерамерикански глумец и режисер, добитник на филмската награда Оскар
2003  Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски глумец и комичар.
2003  Ѓоко Георгиев — водител на првите контактни емисии на Македонското радио „Три гонга“ и „Средби низ музика“. Тој ќе остане запаметен и како автор на 3.000 текстови на поп-музика.
2011  Муамер Гадафилибиски диктатор, соборен во Либиското востание истата година со помош од странски сили


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември