Кремљ

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Кремљ (јазик: кремль) е името кое се однесува на старите руски градови (или нивниот внатрешен дел) . Во некогашна Русија за град го сметале само оној кој имал сопствен кремљ. Во денешниот московски кремљ се наоѓаат претседателството, владата на Русија.