Лепа Брена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фахрета Живојиновиќ
Lepa brena.jpg
Основни податоци
Родено име Фахрета Јахиќ
Познат(а) и како Лепа Брена
Роден(а) 20 октомври 1960
Потекло Брчко,
Босна и Херцеговина,
СФР Југославија
Жанр(ови) Поп-фолк, поп, турбо фолк
Занимање/ња пејачка, актерка
Години активност 1980 - денес
Прод. куќа/ќи PGP, Diskoton, Grand Production
Сродни групи Слатки Грех

Фахрета Јахиќ Живојиновиќ (изворно: Fahreta Jahić Živojinović или Фахрета Јахић Живојиновић) (Тузла, 20 октомври 1960 , Босна и Херцеговина) позната под името „Лепа Брена“ е една од најголемите и најпознатите југословенски пејачки на сите времиња.