4 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

4 октомври е 277-иот ден во годината според григоријанскиот календар (278-и во престапна година). Остануваат 88 денови до крајот на годината.

Настани:

1725  Формирање на Росарио во Аргентина.
1824  Мексиканскиот народ по долготрајна борба против шпанската колонијална војска се избори за независност и го прогласи Мексико за република со неофицијален назив „Соединети Мексикански Држави“.
1883  Првото патување на возот „Ориент Експрес“.
1940  Средба на Адолф Хитлер и Бенито Мусолини кај преминот Бренер со цел да го прослават „Челичниот пакт“.
1941  Во селото Чучер, скопско, е формиран првиот Народноослободителен одбор во Македонија, За прв претседател беше избран Петар Крстев Урдаревски.
1957  Советскиот Сојуз го лансира во орбитата околу Земјата првиот вештачки сателит „Спутник 1“ со пречник од 58 сантиметри и со тежина од 83 килограми.
1993  Во Москва беше емитувана одлуката на претседателот Елцин за воведување вонредна состојба во главниот град на Русија. Со неа се забранува секакво собирање, односно забрането е одржување на митинзи и демонстрации. Руската влада го повика народот да не се вклучува во немирите.

Родени:

1289  Луј Xфранцуски крал.
1657  Франческо Солименаиталијански уметник.
1720  Џовани Батиста Пиранезииталијански уметник (графичар).
1861  Фредерик Ремингтонамерикански уметник.
1886  Луис Албернишпански актер.
1924  Чарлтон Хестон — американски актер.
1973  Крис Паркс — американски борач.
1987  Жилиен Симон — француски велосипедист.

Починале:

1669  Харменсон ван Рајн Рембрантхоландски сликар, еден од наjпознатите во историјата на европското сликарство кој ја доведе до совршенство хуманизацијата на човековиот лик. Автор е на делата „Ноќна стража“, „Час по анатомија“ и „Христос во Емауд“.
1821  Џон Ренишкотски инженер.
1944  Ал Смит — американски политичар.
1951  Вили Морети — американски гангстер.
1974  Ен Секстон — американска поетеса.
2004  Гордон Купер — американски космонаут.