14 октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Шаблон:Октомври 2014

14 октомври е 287-иот ден во годината според григоријанскиот календар (288-и во престапна година). Остануваат 78 денови до крајот на годината.

Настани:

1941  Во селото Крупиште, Штипско, како одмазда за загубената борба, германските фашисти со вперени пушки влегувале во куќите и ги собирале мажите од 15 до 60-годишна возраст, притоа пукале во секој што ќе почнел да бега. Злосторниците влегувале во куќите и ги гореле заедно со добитокот. Притоа стрелале 49 луѓе. Истиот ден германските фашисти извршиле масакр над населението во кочанското село Уларци. Селото било опожарено и биле стрелани 40 луѓе.
1993  Во Њујорк, е потпишано заедничко соопштение за воспоставување на дипломатски односи меѓу Република Македонија и Народна Република Кина, на ниво на амбасадори. Потпишувањето е извршено под Уставното име.
1994  По Ирската републиканска армија и лојалистичките парамилитарни единици, објавија општ прекин на воените акции, со што се создадени основните предуслови за почеток на крајот на крвавата северно-ирска драма.

Родени:

1829  Аугуст Малмстрем — шведски историски сликар.
1890  Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар.
1919  Димитар Митрев — македонски литературен критичар и есеист, академик, професор на Филозофскиот факултет во Скопје.
1985  Виталиј Фридзон — руски кошаркар.

Починале:

1944  Ервин Ромел — германски фелдмаршал, познат како „Пустинска Лисица“ (р.1891)
1977  Бинг Крозбиамерикански актер и пејач, добитник на филмската награда Оскар
1990  Леонард Бернштајнамерикански композитор, пијанист и диригент, познат по музичките нумери во филмот „Приказна од Западната страна
2010  Беноа Манделбротфранко-американски математичар, познат изучувач на фракталите (р. 1924)


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември