Анталија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Анталија
Antalya
Antalya city.jpg
Mестоположба
Часовен појас
- лето
UTC+2
UTC+3
Општи податоци
Име
- изворно
Анталија
  Antalya
Портал http://www.antalya.bel.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мустафа Акајдин (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Анталија - поглед од авион

Анталија (турски: Antalya) е град на Средоземниот регион во Турција. Сместен е на брегот на Анталискиот Залив во покраината Анталија. Денеска ова подрајче е познато како „Турска ривиера“. Според проценките од 2009 г., во градот живееле 945.049 жители.

Историja[уреди]

Градот во 158 година п. н. е. го основал кралот Атала II од Пергамон. По него градот го добил името Аталија. Се смета дека ова важно пристаниште го посетил Апостол Павле во 48 г. н.е. Со градот владееле римјаните, византијците и селџуците (од почетокот на XIII век.

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Поврзано[уреди]

Надворешни врски[уреди]