Сан Сиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сан Сиро (Џузепе Меаца)
Место Милано, Италија
 отворен           = 19 септември 1926
Отворен
Проширен 1989
Сопственик Дамо Г
Оператор играат = Милан Интер Милано
Подлога Трева, 105m x 68m метри
Играат/ле
Гледачи 85.700

Стадионот Сан Сиро или Џузепе Меаца е фудбалска арена која се наоѓа во Милано, Италија. На овој стадион настапуваат Милан и Интер Милано Овој стадион е втор по големина стадион по Камп Хоу во Барселона. Стадионот бил изграден во 1934 година за Светското првенство по фудбал.