Огнен Вукоевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Огнен Вукоевиќ
Ognjen Vukojević
Вукоевич1.jpg
Лични податоци
Роден на 20 декември 1983 (1983-12-20) (30 г.)
Роден во Бјеловар, СФРЈ
Висина &100000000000001730000001,73 м
Положба дефанзивен во среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Динамо Киев
Број 5
Младинска кариера
Бјеловар
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2003 Бјеловар 7 (0)
2003-2005 Славен Белупо 53 (5)
2005 Лирс 9 (0)
2006-2008 Динамо Загреб 66 (11)
2008- Динамо Киев 66 (11)
Репрезентација
2007- Хрватска 36 (3)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 17 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Огнен Вукоевиќ (хрватски: Ognjen Vukojević; 20 декември 1983 година во Бјеловар) е хрватски фудбалски репрезентативец кој игра како играч од средниот ред со одбранбени задачи за украинскиот Динамо Киев.

Тој започна да игра фудбал во тимот на Младост Ждралови, пред да потпише за второлигашот Бјеловар. Неговиот талент е заприметен од Прволигашот Славен Белупо во 2003-та година и тој потпишува со нив. За Славен одигра 53 меча и постигна 5 гола и во 2005 заминува во странство, каде ќе игра за белгискиот Лирс на една полусезона. Својте нејдобри денови Вукојевиќ ги доживува кога се враќа во Хрватска и потпишува за Динамо Загреб. За загрепчаните сини одигра две и пол сезони од јануари 2006 до 2008 и освои три титули на на државен првак и две титули во Хрватскиот фудбалски куп. За време на овој период, тој станува стандарден првотимец и во Хрватската фудбалска репрезентација, со што станува примамлив и за многу странски екипи. Во мај 2008 тој потпиша за украинскиот Динамо Киев на пет-годишна верност. Веќе во првата сезона тој триумфираше во Украинската лига.


Титули[уреди]

Хрватска Динамо Загреб[уреди]

Украина Динамо Киев[уреди]