Портал:Биографија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
уреди  

БИОГРАФИЈА

Icon

Поимот биографија (грчки bios (βίος) = живот и graphin (γράφειν) = да се пишува), е одомаќинет во речиси сите европски јазици. Означува животопис, или опис на нечиј животен пат. Истовремено, се однесува на секое литературно или филмско остварување што ги презентира најинтересните моменти од нечиј живот. Иако може да се однесува и на непостоечка, најчесто биографиите ги обработуваат деталите од животот на некоја реална и историски важна личност.

уреди  

Одбрана биографија

Портал:Биографија/Одбрана статија/2014/септември

уреди  

Одбран портрет

Портал:Биографија/Одбран портрет/2014/септември

уреди  

Дали знаете...

Џим Морисон.jpg


уреди  

Цитати на месецот

Портал:Биографија/Цитат/2014/септември

уреди  

На денешен ден, 2 септември

Родени:

1548  Винченцо Скамоци — истакнат италијански ренесансен архитект.
1675  Вилијам Сомервиланглиски поет.
1853  Вилхелм Оствалдгермански хемичар, добитник на Нобеловата награда.
1862  Фрањо Крежмахрватски виолинист.
1901  Андреас Ембиркосгрчки поет-надреалист.
1913  Израел Гелфанд — руски математичар.
1933  Виктор Спинети — велшки актер.
1935  Валентин Гафт — руски актер.
1943  Џо Сajмонамерикански пејач.
1946  Били Престон — американски музичар.
1957  Тони Алва — американски скејтер.
1958  Сергеј Главјук — руски поет.
1960  Рекс Худлер — безбол играч.
1963  Жанета Вангели — македонска сликарка.
1964  Кијану Ривс — американско-канадски актер.
1973  Џејсон Блејк — американски хокеј играч.
1980  Хироки Јошимотојапонски автотркач
1982  Бергузар Корел — турска актерка.
1989  Алешандре Патобразилски фудбалер.

Починале:

1680  Пер Брахешведски војник и државник
1688  Роберт Винер — Градоначалник на Лондон
1834  Томас Телфордшкотски цивилен инжинер
1865  Вилијам Роуан Хамилтонирски математичар
1889  Захариј Стојанов — бугарски револуционер.
1905  Леонид Јанков — македонски револуционер.
1910  Хенри Русо — француски сликар
1921  Хенри Остин Добсон — англиски поет
1934  Џејмс Алан — играч во унијата за рагби во Нов Зеланд
1941  Коле Неделковскимакедонски поет
1964  Алвин Јорк — американски војник
1973  Џ.Р.Р. Толкин — британски писател
1984  Манос Катракис — грчки актер
1997  Рудолф Бингавстриски менаџер на опера
2002  Дик Рејнолдс — австралијански фудбалер и тренер
2005  Боб Денвер — американски актер
2006  Вили Нинџа — танчер и кореограф
уреди  

Категории

уреди  

Известување

Доколку се одлучите да напишете некоја статија поврзана со нечија биографија, во случај да сметате дека истата не е потполна, ставете го шаблонот {{Биографија-никулец}} на крајот на текстот. Доколку постои шаблон поврзан со темата што ја пишувате, искористете го него.

уреди  

Работи што можеш да ги направиш

NaodW29-nowiki286369b71e7b327900000001

Еве неколку интересни задачи :
Список на портали | Избрани портали

Purge server cache