ФК Фјорентина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фјорентина
ACF Fiorentina 2.png
Целосно име Associazione Calcio Firenze Fiorentina SpA
Прекар(и) Виола , Виолетовите
Основан 1926 (АЦ Фјорентина)
2002 (АЦФ Фјорентина)
Терен Стадион Артемио Франки
Фиренца, Италија
(Капацитет: 47.290)
Сопственик Диего и Андреа Дела Вале
Претседател Италија Марио Коњињи
Тренер Италија Винченцо Монтела
Лига Серија А
2011–12 Серија, 13-ти
Веб страна Официјално мрежно место
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Team colours
Kit body redhalf.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Фјорентина (италијански: ACF Fiorentina) честопати се нарекува само Фјорентина, е професионален италијански фудбалски клуб од градот Фиренца, Тоскана. Клубот е основан во 1926 година, но бил преименуван и основан одново во 2002 година (поради стечај). Фјорентина ги одиграла поголемиот дел од сезоните од своето постоење во највисокото ниво на италијанскиот фудбал, а само четири клубови имаат одиграно повеќе сезони во Серија А од нив.

Фјорентина имаат освоено два наслова во италијанското првенство, во сезоните 1955-1956 и 1968-1969, како и шест трофеи во Купот на Италија и еден во италијанскиот Суперкуп. Од натпреварувањата на европската сцена, Фјорентина го освоила Купот на победниците на куповите во сезоната 1960-1961 и загубила во финалето една година подоцна. Фјорентина играле во финалето на Европскиот куп на шампиони во сезоната 1956-57, каде загубиле од Реал Мадрид со 2-0, а исто така биле блиску и до освојувањето на Купот на УЕФА, завршувајќи како второпласирани во сезоната 1989-1990.

Од 1931 година, клубот игра на Стадион Артемио Франки, кој во моментов има капацитет од 47.282. Стадионот има користено неколку имиња во текот на годините и претрпел неколку реновирања. Фјорентина се нашироко познати по прекарот Виола, кој доаѓа од бојата на нивните домашни дресови кој се во виолетова боја.

Титули[уреди]

Италија Домашни[уреди]

Вицешампиони (5): 1956–57; 1957–58; 1958–59; 1959–60; 1981–82

Вицешампиони (3): 1958, 1959–60, 1998–99

Вицешампиони (1): 2001

УЕФА Европски[уреди]

Вицешампиони (1): 1956–57

Вицешампион (1): 1961-62

Вицешампион (1): 1989–90

Моментален состав[уреди]

Бр. Нац. Позиција Играч
1 Италија ГМ Емилијано Вивијано
2 Аргентина ОД Гонзало Родригез
3 Египет ОД Ахмед Хегази
4 Аргентина ОД Факундо Ронкаља
5 Германија ОД Марвин Компер
6 Мали СР Мохамед Сисоко
7 Чиле СР Давид Пизаро
8 Црна Гора НП Стеван Јоветиќ
9 Мароко НП Мунир Ел Хамдауи
10 Италија СР Алберто Аквилани
11 Колумбија СР Хуан Квадрадо
12 Италија ГМ Кристијано Лупатели
14 Чиле СР Матијас Фернандез
15 Црна Гора ОД Стефан Савиќ
Бр. Нац. Позиција Играч
18 Аргентина НП Марсело Ларондо
19 Аргентина СР Кристијан Жама
20 Шпанија СР Борха Валеро
21 Италија СР Џулио Миљачо
22 Србија НП Адем Љајиќ
23 Италија ОД Мануел Пасквал (капитен)
27 Полска СР Рафал Волски
30 Италија НП Лука Тони
31 Италија ОД Микеле Кампорезе
33 Данска НП Кенет Зохоре
40 Србија ОД Ненад Томовиќ
49 Италија НП Џузепе Роси
89 Бразил ГМ Нето
92 Бразил ОД Ромуло

Познати поранешни играчи[уреди]

Италија

Португалија

Аргентина

Бразил

Данска

Германија

Чешка

Јапонија

Романија

Црна Гора

Шведска

Бугарија

Белгија

Русија

Надворешни врски[уреди]