Прва хрватска фудбалска лига

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва ХНЛ
Моментална сезона или натпреварување 2013/2014
PrvaLigaLogo.png
Спорт Фудбал
Основана 1992
Бр. на екипи 16
Држава/и Хрватска
Актуелен шампион Динамо Загреб
ТВ партнер(и) Аренаспорт
Мреж. место http://www.prva-hnl.hr

Првата Хрватска Фудбалска лига или Прва ХНЛ (хрватски: Прва Хрватска nogometna liga), поради спонзорски причини MaxTV Прва Лига, е фудбалска лига од највисок ранг во Хрватска , основана во 1992 година. Победникот се квалификува за Лига на Шампионите. Динамо Загреб е сегашен шампион, откако ја освои својата шеста по ред титула во сезоната 2010-2011, и се најуспешниот клуб со 13 титули во целост, по што следи тимот на Хајдук Сплит со 6 титули.


Победници[уреди]

Клуч
00 Шампионот во Лигата истотака е победник во Купот, остварува т.н. домашен Дабл.
Сезона Шампион (титули) Вицешампиони Третопласирани Најдобри Стрелци (s)
Играч (Клуб) Голови
1992 Хајдук Сплит (1) ФК Загреб Осијек Адриан Кознику (Хајдук)
12
1992–93 Кроација Загреб (1) Хајдук Сплит ФК Загреб Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
23
1993–94 Хајдук Сплит (2) ФК Загреб Кроација Загреб Горан Влаовиќ (Кроација Загреб)
29
1994–95 Хајдук Сплит (3) Кроација Загреб Осијек Роберт Шпехар (Осијек)
23
1995–96 Кроација Загреб (2) Хајдук Сплит Вартекс Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
19
1996–97 Кроација Загреб (3) Хајдук Сплит Хрватски Драговољац Игор Цвитановиќ (Кроација Загреб)
20
1997–98 Кроација Загреб (4) Хајдук Сплит Осијек Мате Батурина (ФК Загреб)
18
1998–99 Кроација Загреб (5) Риека Хајдук Сплит Јошко Поповиќ (Шибеник)
21
1999–2000 Динамо Загреб (6) Хајдук Сплит Осијек Томо Шокота (Динамо Загреб)
21
2000–01 Хајдук Сплит (4) Динамо Загреб Осијек Томо Шокота (Динамо Загреб)
20
2001–02 ФК Загреб (1) Хајдук Сплит Динамо Загреб Ивица Олиќ (ФК Загреб)
21
2002–03 Динамо Загреб (7) Хајдук Сплит Вартекс Ивица Олиќ (Динамо Загреб)
16
2003–04 Хајдук Сплит (5) Динамо Загреб Риека Роберт Шпехар (Осијек)
18
2004–05 Хајдук Сплит (6) Интер Запрешиќ ФК Загреб Томислав Ерцег (Риека)
17
2005–06 Динамо Загреб (8) Риека Вартекс Иван Бошњак (Динамо Загреб)
22
2006–07 Динамо Загреб (9) Хајдук Сплит ФК Загреб Едуардо да Силва (Динамо Загреб)
34
2007–08 Динамо Загреб (10) Славен Белупо Осиjek Желимир Теркеш (Задар)
21
2008–09 Динамо Загреб (11) Хајдук Сплит Риека Марио Манџукиќ (Динамо Загреб)
16
2009–10 Динамо Загреб (12) Хајдук Сплит Цибалија Давор Вугринец (ФК Загреб)
18
2010–11 Динамо Загреб (13) Хајдук Сплит РНК Сплит Иван Крстановиќ (ФК Загреб)
19
2011–12 Динамо Загреб (14) Хајдук Сплит Славен Белупо Фатос Беќирај (Динамо Загреб)
15
2012–13 Динамо Загреб (15) Локомотива Риека Леон Бенко (Риека)
19

Надворешни врски[уреди]

Најдобрите фудбалски лиги во Европа (УЕФА)

Австрија | Азербејџан | Албанија | Англија | Андора | Белгија | Белорусија | Босна и Херзговина | Бугарија | Велс | Германија | Грузија | Грција | Данска | Ерменија | Естонија | Кипар | Израел | Република Ирска | Исланд | Италија | Казахстан | Латвија | Литванија | Луксембург | Македонија | Малта | Молдавија | Норвешка | Полска | Португалија | Романија | Русија | Сан Марино | Северна Ирска | Словачка | Словенија | Србија | Турција | Украина | Унгарија | Фарски Осторови | Финска | Франција | Холандија | Хрватска | Црна Гора | Чешка | Швајцарија | Шведска | Шкотска | Шпанија