ФК Хајдук Сплит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хајдук Сплит
Целосно име ХНК Хајдук Сплит
Прекар(и) Бели и Мајстори с мора
Основан 13. фебруари 1911
Терен Стадион Пољуд
(Капацитет: 35.000)
Претседател ХрватскаМарин Брбиќ
Тренер ХрватскаИгор Тудор
Лига 1. ХНЛ
2011–12 Прва Хрватска лига, 2-ри
Веб страна Официјално мрежно место
Team colours
Kit body nyskylinersh.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Kit left arm hajduk1314a.png
Team colours
Kit body hajduk1314a.png
Team colours
Kit right arm hajduk1314a.png
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои

ФК Хајдук (хрватски: Hrvatski nogometni klub Hajduk Split) e фудбалски клуб од Сплит, Хрватска. Тимот претставува најпопуларна спортска екипа во Сплит и една од најпопуларните во Хрватска. Својте домашни мечеви Хајдук ги игра на стадионот Пољуд. ВО својата историја има освоено 17 државни првенства и 14 купови, a најголеми европски успеси му се трите четвртфиналиња во Шампионската лига и по едно полуфинале во УЕФА Купот и Купот на Победниците на Куповите.

Клубот е основан во фебруари 1911. во Прага од страна на студенти од Сплит. Во 2011. година Хајдук го одбележи 100-годишното постоење на клубот со голема прослава.

Најлут противник на тимот е Динамо Загреб, со кој го игра популарното Вечно дерби. Меѓу другото овие два тима биле шампиони во 19 од вкупно 20-те одиграни првенства на Хрватска (Динамо 13 пати бил првак, Хајдук 6). Традиционално клубот најголема подршка има во Далмација, но голем број на навивачи има и во останатите делови на Хрватска и во странство. Најголемата навивачка група, основана 1950. година, го носи името Торцида.

Играчи[уреди]

Моментален Состав[уреди]

Бр. Нац. Позиција Играч
2 Хрватска ОД Дино Микановиќ
4 Хрватска ОД Антонио Милиќ
5 Хрватска ОД Горан Миловиќ
6 Босна и Херцеговина ОД Авдија Вршајевиќ
7 Хрватска СР Мислав Анѓелковиќ
8 Хрватска СР Марио Пашалиќ
9 Хрватска НП Антон Маглица
10 Хрватска СР Франко Андријашевиќ
11 Грузија НП Гиорги Илуридзе
14 Хрватска НП Тонќи Мујан
17 Хрватска ОД Горан Јозиновиќ
18 Хрватска СР Мијо Цакташ
19 Хрватска НП Елвир Малоку
21 Австрија СР Харис Буква
Бр. Нац. Позиција Играч
22 Хрватска ОД Марио Малоча (капитен)
23 Хрватска ОД Зоран Нижиќ
25 Хрватска ГМ Данте Стипица
27 Хрватска ОД Матеј Јоњиќ
28 Хрватска ОД Филип Брадариќ
30 Хрватска СР Јосип Башиќ
31 Белгија СР Тино-Свен Сушиќ
32 Хрватска НП Марко Бенцун
33 Хрватска НП Томислав Киш
35 Хрватска ОД Лука Лучиќ
77 Брег на Слоновата Коска НП Жан Еврард Куаси
91 Хрватска ГМ Ловре Калиниќ

Титули[уреди]

Првак на Југославија (7) : 1950., 1952., 1954/55., 1970/71., 1973/74., 1974/75., 1978/79.

Првак на Хрватска (6) : 1992., 1993./94., 1994./95., 2000./01., 2003./04. и 2004./05.

Хрватски Фудбалски Куп (6) : 1992./93., 1994./95., 1999./00., 2002./03., 2009./10., 2012./13.

Хрватски Фудбалски Суперкуп (6) : 1992., 1992/93., 1993/94., 1994/95., 2003/04., 2004/05.

Надворешни врски[уреди]