ФК Шалке 04

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шалке 04
Целосно име ФК Шалке 04
Прекар(и) Die Königsblauen и Die Knappen
Основан 4 мај 1904
Терен Велтинс-Арена
(Капацитет: 61,673)
Претседател ГерманијаХорст Хелд
Тренер ГерманијаЈенс Келер
Лига Бундеслига
2011–12 Бундеслига, 3-ти
Веб страна Официјално мрежно место
Kit left arm sch1213h.png
Team colours
Kit body sch1213h.png
Team colours
Kit right arm sch1213h.png
Team colours
Kit shorts adidasstripesonwhite2.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes white.png
Team colours
Домашни бои
Kit left arm gre10h.png
Team colours
Kit body schalke1112a.png
Team colours
Kit right arm gre10H.png
Team colours
Kit shorts schalke1112a.png
Team colours
Kit socks 3 stripes blue.png
Team colours
Гостински бои
Kit left arm schalke1112t.png
Team colours
Kit body schalke1112t.png
Team colours
Kit right arm schalke1112t.png
Team colours
Kit shorts schalke1112t.png
Team colours
Kit socks color 3 stripes white.png
Team colours
Резервни бои

Фудбалклуб Гелзенкирхен-Шалке 04, попозната само како ФК Шалке 04 или Шалке е фудбалски клуб со потекло од областа Шалке во градот Гелзенкирхен, Северна Рајна-Вестфалија. Шалке веќе долго време е еден од најпопуларните фудбалски клубови во Германија, иако големите успеси за клубот се ретки бидејќи најславните денови на клубот се во 1930-тите и раните 1940-ти. Шалке се натпреварува во Бундеслигата, на највисокото ниво во германската фудбалска лига. Фудбалски тим на Шалке е најголемиот спортски клуб со повеќе од 100.000 членови (од август 2011) што го прави втор најголем спортски клуб во Германија. Други спортски активности кој се понудени од страна на клубот се кошарката, ракометот и атлетиката. Клубот е рангиран на четиринаесеттото место меѓу фудбалските клубови во однос на годишниот приход, заработка од € 174.5 милиони во 2012 година.

Шалке го освоил својот прв голем европски трофеј во 1997 година со победата над Интер на пенали во финалето на Купот на УЕФА. Од 2001 година, Шалке настапува на стадионот, Велтинс-Арена. Шалке има долгогодишно ривалство со Борусија Дортмунд, веројатно најмногу распространето и добро познато ривалство во германскиот фудбал, и натпреварите помеѓу двата тима се наведени како Revierderby. Маскотата на клубот се вика Ервин (на герм. Ährwin).

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]