Кристијано Роналдо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кристијано Роналдо
Cristiano Ronaldo - Croatia vs. Portugal, 10th June 2013.jpg
Кристијано Роналдо во настап за Португалија во 2013
Лични податоци
Полно име Кристиано Роналдо дос Сантос Авеиро
Роден на 5 февруари 1985 (1985-02-05) (29 г.)
Роден во Фуншал, Мадеира, Португалија
Висина 1,85 м[1]
Положба Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 7
Младинска кариера
1993–1995 Андориња
1995–1997 Национал
1997–2002 ФК Спортинг
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 Спортинг 25 (3)
2003–2009 Манчестер Јунајтед 196 (84)
2009– Реал Мадрид 160 (172)
Репрезентација
2001–2002 Португалија U17 9 (6)
2002–2003 Португалија U20 5 (3)
2003 Португалија U21 6 (1)
2004 Португалија U23 3 (1)
2003– Португалија 110 (49)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Кристиано Роналдо дос Сантос Авеиро (португалски: Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, роден на 5 февруари 1985 во Фуншали), познат е како Кристијано Роналдо,е Португалски фудбалер кој игра како напаѓач во Шпанската Премиера за Реал Мадрид и е капитен на Португалската репрезентација. Роден е на португалскиот остров Мадеира. Пораснал со мајка му Марија Долореш душ Сантуш Авејру и татко му Жузе Диниш Авејру, кој починал додека Роналдо имал натпревар против Русија со репрезентацијата на Португалија, постариот брат Угу, и две сестри, Елм и Лилиан Катиом.

Наводи[уреди]

Шаблон:Португалија-спорт-никулец