Алберто Џилардино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Алберто Џилардино
Gilardino Alberto.jpg
Лични податоци
Роден на 5 јули 1982 (1982-07-05) (32 г.)
Роден во Бјела, Италија
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Болоња
Број 10
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2000 Пјаченца 17 (3)
2000–2002 Верона 39 (5)
2002–2005 Парма 96 (50)
2005–2008 Милан 94 (36)
2008-2012 Фјорентина 118 (48)
2012- Џенова 14 (4)
2012- Болоња (позајмен) 35 (13)
Репрезентација
2003-2007 Италија 21 30 (19)
2004- Италија 50 (17)
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16 мај 2010.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 18 ноември 2008

Алберто Џилардино (роден на 5 јули 1982 година) е италијански фудбалер, кој во 2006-тата година со својата репрезентација победил на Светското првенство во Германија. Тој игра на позицијата напаѓач за Серија А клубот Болоња и италијанскиот национален тим.

Џилардино во моментов го држи рекордот за да биде најмлад играч, кој постигнал 100 голови во Серија А.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]