Монтевидео

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Монтевидео
Montevideo
The Plaza Independencia, Плоштад на независноста.
Знаме на МонтевидеоMontevideo
Знаме

Грб
Прекар(и): none
Гесло: Con libertad ni ofendo ni temo
Со слободата не се навредувам, не се плашам.
Координати: 34°53′ ЈГШ 56°10′ ЗГД / 
Држава Уругвај
Департман департман Монтевидео
Основан 1726
Основач Бруно Маурисио де Забала
Управа
 • општински интендент Рикардо Ерлих
Надм. вис. 43 м
Население (2004)
 • Вкупно 1.325.968 жит.
 • Ранг 1
 • Демоним Монтевидеано
поштенски код 10000
Повик. бр. +02
Портал www.montevideo.gub.uy

Монтевидео (шпански изговор: [monteβiˈðeo]) е најголем град, престолнина и главно пристаниште на Уругвај. Монтевидео воедно е единствениот град во државата со повеќе од милион жители. Официјалното име е Сан Фелипе и Сантиаго де Монтевидео (шпански: San Felipe y Santiago de Montevideo). Според Mercer Human Resource Consulting, Монтевидео го нуди најквалитетниот живот во Латинска Америка.[1][2][3] Градот е седиште на Римо-католичката епархија на Монтевидео.


Панорама на Монтевидео.

Збратимени градови[уреди]

Личности[уреди]

Родени
Починати


Клима[уреди]

Во Монтевидео владее суптропската клима со млаки и суви зими, топли и влажни лета, пролетни времиња со бури и без тропски циклони.

Клима на {{{Место}}}
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек

Наводи[уреди]

  1. See also La Nación, Chilean newspaper article that mentions the three Latin American cities with highest quality of life according to the MHRC 2007 investigation.
  2. Montevideo, la mejor ciudad para vivir de América Latina (Montevideo, the best town to live in Latin America) at Uruguayan newspaper La República (3 април, 2007)(шпански)
  3. Article from the Café (шпански)
  4. St. Petersburg in figures > International and Interregional Ties

Надворешни врски[уреди]