Велингтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Велингтон
Wellington
Te Whanga-nui-a-Tara
—  Град  —
Поглед на пристаништето Ламбтон и Велигнтон
Подрачјето на Велингтон во рамките на Нов Зеланд
Координати: 41°17′20″ ЈГШ 174°46′38″ ИГД / 
Земја Нов Зеланд
Регион Велингтон
Територијални единици Велингтон
Долен Хат
Горен Хат
Порируа
Површина[1]
 • Урбана 444 км2
 • Пошир. 1.390 км2
Најниска точка 0 м
Час. појас NZST (UTC+12)
 • Лете (DST) NZDT (UTC+13)
Пошт. бр-ви група 6000, и серии 5000 и 5300
Повик. бр. 04
Локални иви Нгати Тоа Рангатира, Нгати Раукава, Те Ати Ава
Портал http://www.wellingtonnz.com/

Велингтон (англ. Wellington) е главен град на Нов Зеланд, во југозападниот дел на Северниот Остров помеѓу Куковиот Проток и планискиот венец Римутака. Градското подрачје на Велингтон е главен центар на населението на јужниот дел од Северниот Остров на Нов Зеланд и е трета најнаселена урбана зона со 389.700 жители. Регионот Велингтон има 483.200 жители.

Наводи[уреди]

  1. „За Велингтон - Факти и податоци“. Градски совет на Велингтон. http://www.wellington.govt.nz/aboutwgtn/glance/index.html.. конс. 5 август 2008.  (англиски)