Томас Мор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сер Томас Мур
Sir Thomas More
Hans Holbein d. J. 065.jpg

Во служба
1529 – 1532
Претходник Томас Вулзи
Наследник Томас Едли

Во служба
1525 – 1529
Претходник Ричард Вингфилд
Наследник Вилијам ФицВилијам

Напуштил
1523
Претходник Томас Невил
Наследник Томас Едли
Лични податоци
Роден(а) 7 февруари 1478
Лондон, Англија
Починал(а) 6 јули 1535(1535-07-06) (воз. 57 г.)
Лондон, Англија
Потпис

Томас Мор (7 февруари 1478[1] - 6 јули 1535) бил англиски хуманист, државник, писател на социјални, историски и теолошки списи, родоначалник на утопискиот социјализам. Негово најпознато дело е политичко-филозофскиот роман „Утопија“.

Последните шест години од животот Томас Мор ја врши функцијата лорд канцелар.

Бил жесток противник на реформацијата на Мартин Лутер. Погубен е поради одбивањето да се согласи со одлуката на кралот Хенри VIII да ја одвои Англиканската Црква од Римската католичка црква и себеси да се прогласи за нејзин поглавар. Католичката црква го беатификува во 1886 година и го канонизира на 19 мај 1936 година.

Наводи[уреди]

  1. There is an ambiguity in the records of More's birth and he might have been born on 7 февруари, 1477, or 6 февруари, 1478, but 7 февруари, 1478 is the most likely date.