Рејнарт Јансе ван Ренсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рејнарт Јансе ван Ренсбург

Јансе ван Ренсбург на Гран при д’Исберг 2014
Лични податоци
Цело име Рејнарт Јансе ван Ренсбург
Прекар Рејни
Роден 3 февруари 1989 (1989-02-03) (25 г.)
Вирџинија, Јужна Африка
Висина 1,81 м
Маса 74 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Џајант-Шимано
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за класици/Спринтер
Професионални клубови
2010–2012
2013–
МТН Енегаде
Аргос-Шимано
Значајни победи
Национален хронометарски првак (2012)
Волта а Португал, 2 етапи (2012)
Ронде ван Зеланд (2012)
Бинше-Шимеј-Бинше (2013)
Последна промена
1 ноември 2014

Рејнарт Јансе ван Ренсбург (р. 3 февруари 1989) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џајант-Шимано.[1] Се натпреварувал за екипата МТН Енегаде од 2010 до 2012.[2]

Јансе ван Ренсбург ја напуштил МТН Кубека на крајот на сезоната 2012 и се приклучил во Аргос-Шимано за сезоната 2013.[1] Подоцна, повторно објавил дека ќе се врати во МТН-Кубека за 2015 година.[3]

Достигнувања[уреди]

2010
1. Етапа 1 Трка околу Руанда
2011
1. Етапа 2 Тур ду Марок
1. Етапа 2 Хералд Сан Тур
2012
1. Национален хронометарски првак
1. Краен пласман Тур ду Марок
1. Етапа 1
1. Етапа 5
1. Етапа 6
1. Етапа 8
1. Краен пласман Тур де Бретања
1. Етапа 4
1. Краен пласман Ронде ван Оверејсел
1. Пролог
1. Краен пласман Сиркут де Валони
1. Етапа 2
1. Ронде ван Зеланд
Волта а Португал
1. Пролог
1. Етапа 10
1. Бодовен пласман
1. Кејп Аргус Сајкл Рејс
1. 94,7 Сајкл Челинџ
2013
1. Бинше-Шимеј-Бинше
2. Класика де Алмерија
3. Национален Слујтингспрејс

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Тим Аргос-Шимано го довршува составот за 2013“, „Аргос-Шимано“, Project 1t4i, 25 октомври 2012 (конс. 21 ноември 2012).
  2. Fayçal Chehat. „Janse Van RENSBURG: riding with panache“, „Star Africa“, Orange, 2 април 2012 (конс. 9 јуни 2012).
  3. О’Ши, Садб (18 септември 2014). „МТН-Кубека: Градење за иднина“. http://www.cyclingnews.com/features/mtn-qhubeka-building-for-a-future. конс. 10 октомври 2014. 

Надворешни врски[уреди]