Кларк Гејбл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кларк Гејбл
Clark Gable in Mutiny on the Bounty trailer.jpg
Кларк Гејбл во Бунтот на бродот Баунти (1935)
Роден(а) Вилијам Кларк Гејбл
1 февруари 1901
Кадиз, Охајо, САД
Починал(а) 16 ноември 1960
Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Други имиња Кралот на Холивуд
Партнер(ка/ки/и) Џозефин Дилон (1924-1930) (разведен)
Марија "Риа" Френклин Принтис Лукас Лангам (1931-1939) (разведен)
Карол Ломбард (1939-1942) (нејзина смрт)
Силвија Ешли (1949-1952) (разведен)
Кеј Вилијамс (1955-1960) (негова смрт) 1 дете

Вилијам Кларк Гејбл (англиски: Clark Gable) (1 февруари 1901, Кадиз, Охајо, САД16 ноември 1960, Вест Холивуд, Калифорнија, САД) бил американски филмски глумец, добитник на наградата „Оскар“. Неговата најпозната улога е онаа во филмот Одвеано со виорот, каде глуми покрај Вивиен Ли. Во 1999 година, Американскиот Филмски Институт го прогласил Гејбл за седма најголема филмска ѕвезда во историјата на филмот. Во Холивудската индустрија, уште од врвната точка на неговата кариера, Гејбл бил познат како „Кралот на Холивуд“ или едноставно како „Кралот“.

Биографија[уреди]

Во 1930-тите години, Гејбл започнал врска со високата убавица Керол Ломбард, која тогаш била една од најплатените глумици во Холивуд. Во 1939 година, тие се венчале, по што се преселиле на ранчот во Енсино, Калифорнија. Нивната среќна врска завршила трагично во 1942 година, кога авионот со кој Ломбард се враќала дома удрил во планина при што загинале сите патници и членовите на екипажот. По нејзината смрт, Гејбл се женел уште двапати, но никогаш не ја прежалил саканата Ломбард, така што по смртта во 1961 година, тој бил закопан веднаш до нејзиниот гроб.[1]

Филмска кариера[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Наташа Спирова, „Лијам Нисон ја загуби саканата на скијање, а Клерк Гејбл во авионска несреќа“, Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 12-13.

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: