Ингрид Бергман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Ингрид Бергман
Ingrid Bergman in For Whom the Bell Tolls trailer.jpg
За кого бијат камбаните е првиот филм во боја на Ингрид Бергман.
Роден(а) Ингрид Бергман
29 август 1915
Шведска Стокхолм, Шведска
Починал(а) 29 август 1982
Англија Лондон, Англија, Обединето Кралство
Активност 1935-1982
Партнер(ка/ки/и) Др. Арон Петер Линдстрем (1937-1950)
Роберто Роселини (1950-1957)
Ларс Шмит (1958-1975)

Ингрид Бергман  (се изговара [ˈbærjman] на шведски) (29 август 191529 август 1982) е шведска актерка, трократна оскаровка и двократна добитничка на Еми награда. Исто така, добитничка е и на Тони награда. Рангирана е на четвртото место на листата на најголеми актерки во историјата според Американскиот Филмски Институт.

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Биографии[уреди]

Официјални страници[уреди]

Интервјуа[уреди]

Видео[уреди]

Други[уреди]