Џоан Крафорд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Џоан Крафорд
Joan Crawford
Роден(а) (Lucille Fay LeSueur)
23 март 1905
Сан Антонио, Тексас, САД
Починал(а) 10 мај 1977 (возраст: 72)
Њујорк, САД
Активност 1925 - 1972
Партнер(ка/ки/и) Џејмс Велтон (1923-1924)
Даглас Фејрбенкс Џуниор (1929-1933)
Френкот Тоун (1935-1939)
Филип Тери (1942-1946)
Алферд Стил (1955-1959)

Џоан Крафорд (англиски: Joan Crawford) (23 март 1908 - 10 мај 1977) била американска глумица. Џоан ја започнува својата кариера како танчерка на Бродвеј, а подоцна се посветува и на филмовите. Родено име и е Лусил Феј Лесер но таа решила да го змени во Џоан Крафорд.