306

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 3 век 4 век 5 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
306 г.  во други календари
Грегоријански календар 306
CCCVI
Ab urbe condita 1059
Асирски календар 5056
Бахајски календар -1538–-1537
Бенгалски календар -287
Берберски календар 1256
Будистички календар 850
Бурмански календар -332
Византиски календар 5814–5815
Еврејски календар 4066–4067
Ерменски календар нема
Етиопски календар 298–299
Календар Игбо
 - Нри-Игбо -694–-693
Ирански календар 316 п.с. – 315 п.с.
Исламски календар 326 пред хиџра – 325 пред хиџра
Јапонски календар
Јулијански календар 306    CCCVI
Кинески календар 乙丑年月日
(2942/3002)
— до —
丙寅年月日
(2943/3003)
Коптски календар 22–23
Корејски календар 2639
Календар Мингуо 1606 пред РК
民前1606年
Селевкидски календар 617–618
Тајландски сончев календар 849
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 362–363
 - Шака самват 228–229
 - Кали југа 3407–3408
Француски револуционерен календар
-1486–-1485
Холоценски календар 10306
Џуче-календар нема (пред 1912)

306 (CCCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 306. година од новата ера, 306. од првиот милениум, 6. од 4 век и седма од 300-тите.

Други календари[уреди]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5814 и 5815 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5056 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4066 и 4067 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1059.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 306. година се протега во 2942 и 2943, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3002 и 3003 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 849. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 326 и 325 година пред хиџра.

Настани[уреди]

Родени[уреди]

Починале[уреди]