Џозеф Пристли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џозеф Пристли
Роден(а) 13 март 1733
Бристол сити, Англија
Починал(а) 6 февруари 1804
Пенсилванија, САД
Националност Англичанец
Познат(а) по ги открил кислородот, амонијакот, хлороводородот, сулфурната киселина, азот диоксидот и јаглеродниот диоксид.

Џозеф Пристли (13 март 1733 - 6 февруари 1804) бил англиски материјалистички философ, физичар и хемичар. Ги откри кислородот, амонијакот, хлороводородот, сулфурната киселина, азот диоксидот и јаглеродниот диоксид.