Палестина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
West Bank in Palestine (+claimed).svg

Палестина е едно од повеќето имиња за регионот помеѓу Средоземното Море и реката Јордан, плус додатни територии на исток и југ. Во текот на последните три милениуми нејзината територија варираше, а денес под Палестина обично се подразбира автономниот политички ентитет под израелска власт односно окупација наречен Палестинска самоуправа. Палестинската самоуправа ги опфаќа териториите на појасот Газа и на Западниот брег на реката Јордан.

Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg
Flag of Palestine - long triangle.svg
Jerusalem Dome of the rock BW 14.JPG

Видете исто така[уреди]