Јохан Хајнрих Песталоци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јохан Хајнрих Песталоци

Јохан Хајнрих Песталоци (12 јануари 1746 - 17 февруари 1827), швајцарскиот педагог и реформатор, духовен творец на современото основно училиште.

Познати се неговите дела „Како Гертруда ги учи своите деца“, „Линхард и Гертруда“, „Лебедова песна“.