Синајска Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синајска Гора
Jabal-musa-location.png

Синајска Гора или Мојсијева Гора, е планина, која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот Полуостров со висина од 2285 м. Позната е во јудаизмот, христијанството и исламот. Оваа планина е позната по местото каде Мојсеј ги примил Десетте Божји заповеди.