Јан Бакелантс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јан Бакелантс

Бакелантс на Тур де Романди 2013
Лични податоци
Цело име Јан Бакелантс
Роден 14 февруари 1986 (1986-02-14) (28 г.)
Ауденарде, Белгија
Висина 1,77 м
Маса 70 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Омега Парма-Квик Степ
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Аматерски клубови
Беверен 2000
Професионални клубови
2009
2010–2011
2012–2013
2014–
Топспорт Вландерен-Меркатор
Омега Парма-Лото
РадиоШек-Нисан
Омега Парма-Квик Степ
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
1 индивидуална етапа (2013)

Етапни трки

Тур де л’Авенир (2008)

Еднодневни трки и класици

Гран при де Валони (2013)
Лиеж-Бастон-Лиеж (јуниор) (2008)
Последна промена
13 октомври 2014

Јан Бакелантс (холандски: Jan Bakelants; р. 14 февруари 1986 во Ауденарде) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата [1] Негови главни победи се Тур де л’Авенир 2008 и втората етапа на Тур де Франс 2013, кога ја преземал и жолтата маичка.[2] Исто така возел на Џиро д’Италија 2010, кога завршил на 36. место.

Бакелантс го напушти РадиоШек-Леопард на крајот на сезоната 2013 и му се приклучи на Омега Парма-Квик Степ за сезоната 2014.[1] Во август 2014 година соопштил дека ќе ја напушти белгиската екипа по една година и ќе се приклучи на Аг2р-Ла Мондијал на двегодишен договор.[3]

Достигнувања[уреди]

2008
1. Краен пласман Тур де л’Авенир
1. Етапа 6
8. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
2009
2. ГП Триберг-Шварцвалд
5. Де Вламсе Пејл
7. Ле Самин
9. Краен пласман Трка околу Бенелукс
10. Краен пласман Трка околу Белгија
10. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2010
6. Тур де Валони
7. Вуелта а Мајорка
10. Класика де Алмерија
2012
4. Белгиско национално првенство
5. Гран при де Валони
6. Краен пласман Тур Даун Андер
6. Краен пласман Сиркут де ла Сарт
10. Краен пласман Трка околу Бенелукс
2013
Тур де Франс
1. Етапа 2
1. Гран при де Валони
2. Амстел Курасао Рејс
3. Краен пласман Трка околу Луксембург
3. Национално друмско првенство
4. Краен пласман Енеко Тур
4. ГП Кантон Аргау
7. Краен пласман Трка околу Пекинг
10. Гран при Монтреал
2014
1. Етапа 6 Критериум ду Дофине
3. Гран при де Валони
7. Ла Дром Класик

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 Бакелантс потпиша за Омега Парма-Квик Степ за 2014“, „Омега Парма-Квик Степ“, Decolef, 28 септември 2013 (конс. 5 ноември 2013).
  2. Пит, Косинс. „Bakelants' luck is finally as good as his legs at Tour de France“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 јуни 2013 (конс. 1 јули 2013).
  3. „Бакелантс го потврди префрлувањето во Аг2р-Ла Мондијал“. 29 август 2014. http://www.cyclingnews.com/news/bakelants-confirms-move-to-ag2r-la-mondiale. конс. 30 август 2014. 

Надворешни врски[уреди]