Вилхелм Конрад Рентген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Вилхелм Конрад Рентген Nobel prize medal.svg
Roentgen2.jpg
Роден Вилхелм Конрад Рентген
27 март 1845(1845-03-27)
Ленеп, Германија
Починал 10 февруари 1923(1923-02-10) (воз. 77 г.)
Минхен, Германија
Националност Германец
Полиња Физика
Познат по Рентгенски зраци
Поважни награди Нобелова награда за физика (1901)
Потпис

Вилхелм Конрад Рентген (27 март 1845 - 10 февруари 1923), германски физичар, професор на неколку универзитети во Германија. Ги открил „икс“ зраците во 1895 година - електромагнетски бранови, подоцна наречени „рентгенски“ и за тоа откритие во 1901 ја доби Нобеловата награда за физика.