Питер Земан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Питер Земан
Pieter Zeeman.jpg
Питер Земан
Роден Питер Земан
25 мај 1965
Зонемeр, Холандија
Починал 9 октомври 1943
Амстердам, Холандија
Националност Холанѓанец

Питер Земан (Холандски: Pieter Zeeman, 25 мај 1965 Зонемер, Зеланд, Холандија9 октомври 1943 во Амстердам) бил холандски физичар.

Биографија[уреди]

Земан студирал физика кај професорите Хендрик Антон Лоренц и Хајке Камерлинг Онес на Универзитетот во Лајден. По завршивањето на студиите тргнал во Лајден каде што работел како доцент. Во 1897 бил во Универзитетот во Амстердам и таму станал редовен професор од 1900 година. Од 1908 година станал директор на Институтот по физика.

Достигнувања[уреди]

Питер Земан станал познат по откривањето на ефектот кој го носи неговото име. Во 1896, открил дека спектралните линии во изворот на светлината во силно магнетско поле поларизираат. Овој феномен ја потврдила брановитата природа на светлоста.

За истржувањата околу магнетизмот на зрачењето Земан, заедно со својот учител Хендрик Антон Лоренц, бил награден со Нобеловата награда за физика во 1902

На Месечината, во 1970, еден кратер го добил името Земан.

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: