Абдус Салам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Абдус Салам роден на 29 јануари 1926 во Џанг, Пакистан, починал на 21 ноември 1996 во Оксфорд, Англија.[1] Бил теоретски физичар, познат по електрослабата теорија.[1]

Биографија[уреди]

Абдус Салам е роден на 29.01.1926 година во малото гратче Џанг во Пакистан. Студирал математика и физика на Унивртзитетот во Кембрџ и станал професор по физика на Кралскиот колеџ во Лондон. Таму работел на основање на електрослабата теорија, за која ја поделил Нобеловата награда за физика во 1979г заедно со Шелдон Глашоу од САД и Стивен Ваинберг исто така од САД.[1] Абдус Салам бил првиот муслиман што станал добитник на Нобелова награда и до денес е единствениот пакистански лауреат на Нобеловата награда. Друго негово постигање е основањето на центар во Трст, Италија за промовирање на науката во светот во развој.[1]

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Општа наука (Енциклопедија за секое семејство и дом) – Младинска книга Скопје. Главен уредник Адам Харт-Дејвис.