Ервин Шредингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ервин Шредингер
Erwin Schrodinger2.jpg
Роден Ервин Рудолф Јозеф Александер Шредингер
12 август 1887(1887-08-12)
Ердберг, Виена, Австро-Унгарија
Починал 4 јануари 1961(1961-01-04) (на 73 год.)
Виена, Австрија
Државјанство Австрија, Германија, Ирска
Националност Австрија
Полиња физика
Установи

University of Breslau
University of Zürich
Humboldt University of Berlin

University of Oxford
University of Graz
Dublin Institute for Advanced Studies
Ghent University
Образование Универзитет во Виена
Докторски ментор Friedrich Hasenöhrl
Други ментори Franz S. Exner
Friedrich Hasenöhrl
Значајни студенти Linus Pauling
Felix Bloch
Познат по Шредингерова равенка
Шредингерова мачка
Шредингеров метод
Шредингерово поле
Поважни награди Nobel Prize in Physics (1933)
Потпис
Биста на Шредингер, Универзитет во Виена, Австрија.

Ервин Рудолф Јозеф Александер Шредингер (Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger) (12 август 1887(1887-08-12) – 4 јануари 1961(1961-01-04) (на 73 год.)) бил австриски теоретичар на физиката. Познат е по своите придонеси на полето на квантната механика, посебно по Шредингеровата равенка,за која добил Нобелова награда во 1933 година. Во 1935 г., по обемна дописка со својот близок пријател Алберт Ајнштајн, го смислил мисловниот експеримент наречен Шредингерова мачка.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: