Луј Нел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Луј Нел
Louis Neel 1970.jpg
Роден 22 ноември 1904
Лион, Франција
Починал 17 ноември 2000
Брив Корез, Франција
Националност Француз
Занимање Физичар


Луј Нел (Лион 22 ноември 1904, Брив Корез - 17 ноември 2000, Брив Корез, Франција) бил француски физичар. Луј Нел ја добил Нобеловата награда за физика во 1970 година.