Селиште (Трновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Место Трновци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Трновци. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 1,5 км источно од селото, каде при обработувањето на земјата жителите наоѓале ѕидови градени од камен и варов малтер. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од многубројни керамички садови, покривни ќерамиди и мермерни блокови. Од ова наоѓалиште во црквата Св. Недела е донесена мермерна ара која на челната страна има правоаголно поле со релјефен приказ што е оштетен. На десната страна има женски лик, а под него натписно поле во 4 реда, со грчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069