Дапче (Трновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дапче
археолошко наоѓалиште
Дапче is located in Македонија
Дапче
Местоположба на Дапче во Македонија
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Место Трновци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Дапчеархеолошко наоѓалиште во битолското село Трновци. Претставува некропола од среден век. Се наоѓа во селото на мала височинка, каде според кажувањето на жителите, при копањето на каналот за водовод биле откриени гробови градени од камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069