Герамидница (Трновци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герамидница
археолошко наоѓалиште
Герамидница is located in Македонија
Герамидница
Местоположба на Герамидница во Македонија
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389° N; 21.25000° E / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Место Трновци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Герамидницаархеолошко наоѓалиште во битолското село Трновци. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на источната периферија на селото, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069