Трновско Кале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Трновско Кале
Трновско Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трновско Кале
Трновско Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000Координати: 41°2′38″N 21°15′0″E / 41.04389°СГШ 21.25000°ИГД / 41.04389; 21.25000
Основни податоци
Име Трновско Кале
Место Трново
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трновско Кале — археолошки локалитет во битолското село Трново. Локалитетот претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на околу 1 км северозападно од селото, на мала височинка со елипсовидна основа и со димензии од 100 × 30 м, каде се гледаат контури на бедем широк 2,5 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и кршен камен. Во доцните 80-ти години на 20 век локален селанец пронашол бронзена белезица со стилизирани змиски глави.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069