Аренас де Сан Педро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аренас де Сан Педро
Градската тврдина
Градската тврдина
Амблем на Аренас де Сан Педро
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАренас де Сан Педро
Површина
 • Вкупна194 км2 (75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510000000510 м
Население (2018)
 • Вкупно6,454[1]
 • Густина34,4/км2 (890/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аренас де Сан Педро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°12′N 5°05′W / 40.200° СГШ; 5.083° ЗГД / 40.200; -5.083