Монсалупе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монсалупе
Пејзаж на Монсалупе
Пејзаж на Монсалупе
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМонсалупе
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно73[1]
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Монсалупе — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт