Прадосегар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прадосегар
Куќа во Прадосегар
Куќа во Прадосегар

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПрадосегар
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно179
 • Густина16,3/км2 (420/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Прадосегар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.