Велајос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велајос
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВелајос
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно235
 • Густина11,8/км2 (310/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Велајос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.