Сан Мигел де Корнеха

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мигел дел Корнеха
Крст во црквата во Сан Мигел де Корнеха
Крст во црквата во Сан Мигел де Корнеха
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Мигел дел Корнеха
Површина
 • Вкупна6 км2 (2 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно55[1]
 • Густина17,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Мигел дел Корнеха (шпански: San Miguel de Corneja) — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт