Амавида

Координати: 40°34′N 5°04′W / 40.567° СГШ; 5.067° ЗГД / 40.567; -5.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амавида
Црквата Сан Јуан Баутиста, Амавида, Авила, Шпанија
Црквата Сан Јуан Баутиста, Амавида, Авила, Шпанија

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАмавида
Површина
 • Вкупна15 км2 (6 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно135[1]
 • Густина12,7/км2 (330/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Амавида — општина која се наоѓа во покраината Авила, во автономната област Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°34′N 5°04′W / 40.567° СГШ; 5.067° ЗГД / 40.567; -5.067