Ел Аренал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Аренал
Панорамски поглед кон Ел Аренал од планината Кабрила
Панорамски поглед кон Ел Аренал од планината Кабрила
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Аренал
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно972[1]
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Аренал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт