Риокабадо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Риокабадо
Црквата Рождество на Пресвета Богородица, Риокабадо, 05
Црквата Рождество на Пресвета Богородица, Риокабадо, 05

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаРиокабадо
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно146[1]
 • Густина9,5/км2 (250/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Риокабадо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт