Паскалкобо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паскалкобо
Поглед кон Паскалкобо
Поглед кон Паскалкобо
Амблем на Паскалкобо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПаскалкобо
Површина
 • Вкупна16 км2 (6 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно43[1]
 • Густина2,6/км2 (70/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Паскалкобо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт