Санта Марија дел Берокал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Марија дел Берокал
Санта Марија дел Берокал
Санта Марија дел Берокал

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Марија дел Берокал
Површина
 • Вкупна28 км2 (11 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно403[1]
 • Густина17,4/км2 (450/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Марија дел Берокал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт