Навалперал де Тормес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Навалперал де Тормес
Поглед кон црквата во Навалперал де Тормес
Поглед кон црквата во Навалперал де Тормес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНавалперал де Тормес
Површина
 • Вкупна60 км2 (20 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно90[1]
 • Густина2,2/км2 (60/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Навалперал де Тормес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт