Валдекаса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдекаса
Панорамски поглед кон Валдекаса
Панорамски поглед кон Валдекаса

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВалдекаса
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно62[1]
 • Густина4,6/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валдекаса — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт