Прејди на содржината

Виљануева де Гомес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљануева де Гомес
Villanueva de Gómez
Остатоци од црквата
Остатоци од црквата
Знаме на Виљануева де ГомесАмблем на Виљануева де Гомес
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљануева де Гомес
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно132[1]
 • Густина6,8/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљануева де Гомес (шпански: Villanueva de Gómez) — општина во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија.

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт